A magyar szakihelyzetet nem kell bemutatnom. Mindenkinek van saját magát vagy közeli hozzátartozóját érintő története arról, hogy milyen nehéz manapság jó szakembert találni, legyen szó a mosógép megjavításáról vagy a csempe felrakásáról. Az okok számosak, ezeket nem fogom boncolgatni, de az ember néha tényleg úgy érezheti, hogy aki jól dolgozik, az már külföldön keresi a kenyerét. Ebbe persze nem nyugodhatunk bele, hiszen akkor örökké csöpögni fog a mosógép és ronda lesz a fürdőszoba fala.
Az első, amit el kell döntenünk, hogy milyen szakemberre van szükségünk. Egy egyszerű tisztasági festésnél persze ez nem agysebészet – festőre van szükségünk és kész. Van, amikor csak azt gondoljuk, hogy hasonlóan egyszerű a helyzet, ilyen például egy ablakcsere. Valószínű, hogy a tervezéstől a régi ablak kiszedésén és elszállításán át az új behelyezéséig megcsinálja a munkát az ablakos. A fal javítását és festését viszont vagy vállalja, vagy sem, és ha esetleg vállalja, akkor sem biztos, hogy jól járunk, ha ő csinálja.
Valószínű, hogy szebb lesz a végeredmény, ha kőműves és festő végzi a helyreállítást. Csakhogy az ő bevonásukkal hatványozzuk a problémáinkat, nem egyszerűen csak háromszor annyiféle szakira, ill. brigádra lesz szükségünk, de az ő munkájukat össze is kell hangolnunk! A feladatunk tehát, hogy egy, időben a munkát elkezdő ablakos mellett legyen kőművesünk, aki a ráér akkor, amikor az ablakos végzett, illetve festőnk, aki akkor tud jönni, amikor már kész a vakolat.
Ez már papíron sem egyszerű feladat, a való világban sajnos tovább bonyolítja egy ismeretlen tényező, ami általában ellenünk dolgozik - az idő. Már az is nagy dolog, ha az ablakos tényleg tud kezdeni a megbeszélt időpontban, ha még végez is időben, az már a csoda kategóriába esik. Ebben az esetben esélyes, hogy a kőművesnek közbejött egy másik munka, esetleg műteni kell a macskáját, a festőnek pedig kizárt, hogy beleférjen a csúszás, kereshetünk helyette mást.
És az ablakcsere még egy viszonylag egyszerű feladat egy komolyabb felújításhoz képest, amikor brigádok hadait kell leszervezni és irányítani. Nyilván megoldható, de a csúszások, idegeskedések, összefeszülések erősen bele vannak kódolva a helyzetbe.
Épp ezért egy komplex felújítás esetén jobban járunk egy generálkivitelezővel.
Mit nyerünk és mit bukunk ebben az esetben?
Az előnyök számosak:
- a kivitelező hozza a saját szakijait,
- összeszervezi a munkafázisokat,
- egy személyben felelősséget vállal a felújításért, és
- nekünk elég csak vele megegyeznünk.
Apropó megegyezés: nyilván itt bukunk, hiszen a generálkivitelező munkáját is meg kell fizetnünk. A kérdés az, hogy a várhatóan gyorsabb és problémamentesebb munka megéri-e ezt a pluszköltséget. Az árkülönbséget a legegyszerűbben úgy deríthetjük ki, ha kérünk árajánlatot az egyes szakmunkákra és a teljes melóra is.
-Na de kitől?
A szakemberkeresés egyik módja az, ha ismerőseinkre hagyatkozunk. Néhány tipp tuti be fog folyni olyanoktól, akik előttünk hasonló cipőben jártak, akár a Facebook falunkon kérünk segítséget, akár közvetlenül. Nagy előnye ennek a módszernek, hogy nem kell referenciát kérnünk, szerencsés esetben megbízhatunk ismerőseink tapasztalataiban. Mik legyenek a szempontjaink? Jó ár/érték arány (nem biztos, hogy a nagyon olcsó a legjobb nekünk), megbízhatóság, szép munka nyilván.
A másik módszer, hogy elkezdünk online nézelődni. Ahhoz képest, hogy régebben az emberek az Arany Oldalakon kerestek szakikat, ez akkora lépés, mint az, hogy már nem barlangokat újítunk fel, hanem lakásokat. Mivel online referenciákat, visszajelzéseket is találunk, ezért nem kell fejest ugranunk az ismeretlenbe, amikor szakembert választunk.
Sok felújító csapatnak, szakinak van saját oldala leírásokkal, referenciákkal, árakkal. A fórumok és social media felületek is segíthetnek, és ott vannak a speciális szakember keresők is. Mint például a Jó szaki, ahol a mesterek elérhetősége mellett láthatjuk, hogy mások mit tapasztaltak a munkájukkal kapcsolatban, és hányasra értékelik őket.
Persze mielőtt nekivágnánk a közös munkának, bármilyen jók is a referenciák és van kapacitása is a kinézett szakinak, az árról még egyeztetnünk kell. Az árajánlat kérése szerencsére nem kerül pénzbe, bele kell férnie annak is, hogy a kinézett szakember személyesen mérje fel a helyszínen a feladatokat. Tiszteljük meg azzal, hogy képben vagyunk, hogy mit szeretnénk, mert az ajánlat sem fog stimmelni, ha utólag derül ki, hogy mondjuk a falra sokkal magasabban szeretnénk csempét rakatni, mint elsőre gondoltuk.
A legegyszerűbben akkor tudnak a mesterek kalkulálni, ha van konkrét kiviteli tervünk, ennek hiányában egy pontos alaprajz és részletes leírás is megteszi. És persze akkor járunk a legjobban, ha több ajánlatot is bekérünk, így lesz összehasonlítású alapunk. Egyébként már magából az ajánlatból is következtetéseket vonhatunk le, hisz nem mindegy, hogy valaki egy végösszeget ad meg, vagy részletesen kidolgozott tételes ajánlatot kapunk, amiből látjuk, hogy a részfeladatoknak milyen költsége lesz. Számomra így derült ki például, hogy a faljavítás milyen drága mulatság egy közepes állapotú fal esetén is.
Jó eséllyel őrült nagy meló kiválasztani minden közreműködőt, megegyezni velük és időzíteni a munkájukat. Viszont ezt csak nagyon szerencsés esetben úszhatjuk meg ahhoz, hogy belevágjunk a konkrét munkálatokba.