A legtöbb elavult otthon esetén az ablakcsere a leggyorsabban megtérülő befektetés, általában a szigetelésnél és a fűtéskorszerűsítésnél is gyorsabban behozza az árát. A mellett ráadásul, hogy nyáron hűsebbet, télen melegebbet kínál, csendesebbé is teszi az otthonunkat, és persze egy korszerű, nyíló/bukó ablak a kényelmi szintet is növeli. Nem véletlen tehát, hogy aki komolyabb felújításban gondolkodik, és elavultak az ablakai, az első között erre gondol.
De hogyan történik a gyakorlatban?
Kép: Zalakerámia
-1. Találj megfelelő szakembert
Dolgozzon gyorsan, jól és korrekt áron, miközben kínáljon jó minőségű nyalászárókat. Az sem árt, ha nincs nagyon messze, hátha garanciális problémánk lenne. Érdemes több helyről árajánlatot kérni, hogy megtaláljuk az igazit.
0. Döntsd el, hogy cserélsz vagy inkább felújítasz
Ebben segíteni tud a jó szakember. Azt érdemes azért tudni, hogy a fa ablakok felújítása általában drágább, mint ha műanyag ablakra cserélünk (az új fa ablak szintén elég drága). És a régi fa ablakok sokszor sajnos nem is menthetők (én is így jártam).
1. Határozd meg a műszaki tartalmat
Tegyük fel, hogy a többséghez hasonlóan a műanyag ablak mellett döntesz. Szigetelésben (hő és hang) nem mindegy, hogy hány rétegű üveget és milyen keretet választasz. Ár és komfortnövelő tényező az árnyékoló, vagy a szúnyogháló, de a szellőztetésre is érdemes gondolni.
2. Tisztázd az ablakossal, hogy pontosan mit vállal a szaki
Elszállítja a régi nyílászáról maradványait? Visszajavítja a falakat? Le is festi?
3. Munkakezdésre mentsd ki a cuccaidat
Lesz némi kosz és felfordulás, érdemes a cuccainkat menteni, amit kell, letakarni.
4. Bontás
Először az ablakszárnyak és osztások kerülnek ki, lekerül a párkány, végül a tokok is (itt már lehet szemétre számítani). Amennyiben szeretnénk megmenteni valamit a régi nyílászárókból (pl. mert DIY terveink vannak), érdemes előre szólni, így nagyobb az esély, hogy egyben maradnak.
Tipp: gondolj előre az alattad lakók és a járdán sétálók testi épségére, ha vannak ilyenek!
5. Az ablaknyílások tisztítása, rendbehozása
6. Beállítják az új tokot
A nagyjából szabályos alakú nyílásba bekerül az új ablaktok. Nagyon fontos, hogy a vízszint és a függőlegesség pontos legyen, mert utólag ezeken nem lehet nyilván már állítani.
7. Beépítik a tokot
Talán a legfontosabb lépés. Pontosabban két lépés, elsőként rögzíteni kell a tokot, majd jöhet a szigetelés. Az utóbbit purhabbal szokták csinálni, amiből a kevés sem jó (hisz akkor nincs ami szigeteljen és hőhidak alakulhatnak később ki) és a túl sok sem (össze is nyomhatja a keretet, ha erre nem figyelnek a mesterek).
Tipp: Ha valamire, akkor a szigetelésre érdemes személyesen is odafigyelni, mert ha ezzel később gondunk támad, akkor lesz vita és baj rendesen.
8. Felkerülnek a külső és belső párkányok
9. Bekerülnek az ablakszárnyak, beállítják ezeket
Amennyiben később nem záródnának tökéletesen, a záráson kicsit mi is tudunk állítani. Amennyiben ennél komolyabb a baj, érdemes minél hamarabb szólni a szakiknak, akiknek nyilván garanciában illik javítani a hibát.
10. Kijavítják a falat
Ez általában megegyezés kérdése. Az ablakos felkészült erre is, de akihez jönnek a kőművesek egyébként is, választhatja azt, hogy ők javítsanak.
+ lépések
Az, hogy milyen extrákat kérünk, a mi döntésünk. Igényeinknek megfelelően kerülhet még árnyékolás, beépített szúnyogháló, vagy pont szellőztető ablakra.