Ahogy a bérházakban lévő lakások többségében, a mi, felújításra váró otthonunkban is konvektorok biztosítják a meleget. És mint a felújítók többsége, én sem ragaszkodom ezekhez, szeretnék korszerűbb, komfortosabb, jobb hatásfokú rendszert. Azt gondoltam, hogy könnyű lesz a választás, de tévedtem.
Mi a baj a jelenlegivel?
75 négyzetméterre jut két darab konvektor. Ezek kéménybe vannak bekötve két szomszédos szobában. A harmadik (utólag leválasztott) szoba, az előtér, a konyha és a fürdőszoba fűtetlen, aminek megvannak a következményei. Egyrészt a hideg, másrészt a penész lehetősége, ami ugyan eddig csak egyetlen ponton jelent meg, de ennyi fűtetlen helyiség mellett bármikor felütheti a fejét máshol is (a hideg felületen kicsapódik a levegő nedvességtartalma, a penészgomba pedig szereti a vizes közeget ugye).
Nem utasítom el alapból a konvektort (pedig nagyon nem korszerű és nem hatékony), de ilyen körülmények között mennie kell.
Mik a lehetőségek?
Pro és kontra.
Cirko, kombi gázkazán
Mellette: a legelterjedtebb megoldás, ami várhatóan jó hatásfokkal, megbízhatóan, hosszú távon ellátja a feladatát. A fűtés mellett a melegvizet is elkészíti, a mai modellek ráadásul programozhatók, sőt, a jobbak távolról, appon keresztül is vezérelhetők.
Ellene: macerás, hosszú ideig tartó és drága engedélyeztetés (lsd. gázterv). Sok elemből álló, hosszú építés, a végén tetemes bekerülési költséggel. A kéménybéleléstől a fűtőtesteken át a kazán és az emberek kifizetéséig – mindennek látható ára van, a végösszegnek pláne.
Elektromos kazán
Mellette: olcsóbb és egyszerűbb megvalósítás. Nem kell gázterv, sem kéménybélés, csak bika elektromos hálózat, fűtőtestek és a kazán, és kész is a komfortos rendszer.
Ellene: elég sokat olvastam róla, és arra jutottam, hogy marha drágán üzemel. Mintegy háromszoros áron, mint a gázkazán, ez pedig hosszú távon fájdalmas. Éjszakai árammal biztos lehetne faragni a költségeken, de tartok tőle, nem eleget.
Mika kazán
(kislakásokba ajánlott, konvektor helyére tehető, központi fűtésrendszert szolgál ki)
Mellette: egész jó hatékonysággal majdnem azt tudja, mint egy cirko gázkazán, de nem kell neki kémény, gázterv és eleve olcsóbb.
Ellene: 75 nm-re valószínűleg egy kevés lett volna, ráadásul falra helyezve lenne az igazi, hogy kintről szívja a levegőt, de nálunk a konvektorok kéménybe vannak kötve. Így bentről kapná a levegőt, ami a jól záró új nyílászárók mellett nem opció.
Klíma
Mellette: talán a legegyszerűbb kiépítés, és dupla funkció, ami a legfelsőbb szint miatt nagyon jól jöhet: nyáron hűt, télen fűt. Sőt, a harmadik tudás is fontos lehet, hisz szűri is a levegőt.
Ellene: hiába üzemel halkan egy korszerű klíma, valamennyi hangja azért csak van, és a levegőt is mozgatja, ami szintén zavaró lehet. A fő kérdés azonban nem a komfortosságé, hanem a gazdaságosságé. A mai klímák a régiekhez képest sokkal olcsóbban üzemelnek, de azért pl. nagy hidegben megkérik a fűtés árát.
Felületfűtés
Mellette: a padló- vagy falfűtés szuper, bármi is hajtsa meg, nem véletlen, hogy egyre többen használják. A nagy felület miatt nagyon gazdaságosan lehet így fűteni (sőt, hűteni is), akár hőszivattyúval, napelemes rásegítéssel is. Komfortos is, hisz a fűtőtestek nem vesznek el helyet, és milyen jó, ha a fürdőszobában télen meleg a padló!
Fotó: Zalakerámia
Ellene: a legtöbb helyiségben nem terveztük a padló bontását (ráburkolunk a régi csempére és a parketta is csak felújítva lesz), enélkül pedig nyilván nem tudjuk kiépíteni a fűtésrendszert. Így a költségek igencsak nagyra nőnének, bár a végeredmény korszerű és szép is lenne.
Pár alternatíva, amik elve kiestek
A központi fűtések között egyre hatékonyabb alternatívák jelennek meg, mint pl. a pellet kazán, de inkább családi házakba valók, mint lakásokba, Az alternatív elektromos alapú fűtések egy része az üzemeltetési költségek (pl. elektromos fűtőpanel) miatt, mások (pl. az infrapanel) komfort kérdés miatt (állítólag szárítja a levegőt) estek ki.
A választási szempontjaim valószínűleg nem nagyon különböznek az átlagétól: minél levesebb idő és pénz ráfordításából szeretnék kényelmes, megbízható és olcsón üzemelő megoldást.
És hogy mi lesz?
Nincs még végleges döntés, de a kombi gáz cirkó tűnik most a befutónak. Elsőre ugyan össze kell szorítani a fogunkat és elkölteni egy komolyabb összeget, végigcsinálni az engedélyeztetést és építést, de egy hosszú távú, takarékosan működő meleg és melegvíz szolgáltató rendszerünk lesz. Ami értéknövelő tényezőnek is a legjobb, ha egyszer eladnánk a lakást.
Ti mit választanátok?
A posztot a Zalakerámia támogatta